Derek Chollet: Rusko není pro USA prioritou

Ve Washingtonu všichni souhlasí s tím, že Polsko je klíčovým spojencem Ameriky a potřebuje jeho podporu, ale žádný kongresman neodsouhlasí omezení vojáků ve své zemi, říká Derek Chollet v rozhovoru pro Rzeczpospolita.

„Strategie národní bezpečnosti jasně uvádí, že prioritou pro Pentagon budou nyní nové technologie boje ve vzduchu, na moři a v kybernetickém prostoru a nebudou budovat další základny pozemních sil. A zdroje amerického státu jsou omezené,“ odpovídá Derek Chollet na otázku proč USA nechtějí základnu v Polsku.

„V NATO všichni souhlasí s tím, že Rusko porušilo povinnosti INF a na to musíte reagovat. Ve Varšavě o tom mluvila německá ministryně obrany Ursula von der Leyen. Otázkou však je, zda má Trump strategii, co dělat dál? Myslím si, že v administrativě bude nyní velká rozprava, budou-li v Evropě nové americké jaderné střely? Taková možnost by mohla být velmi destabilizující. A to tím spíše, že Amerika má mnoho dalších způsobů, jak přinutit Rusko k opětovnému dodržování předpisů INF, od ekonomických sankcí až po přesné střely, které neutralizují ruské střely. Jak jsem řekl, Pentagon chce investovat do zbraní budoucnosti, nikoliv jaderných střel,“ vysvětluje Derek Chollet.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve Varšavě uvedl, že NATO již začalo pracovat na reakci na ruské porušení pojednání o omezení jaderných raket střední třídy (INF). A ačkoli zdůraznil, že není otázka instalace nových amerických jaderných střel v Evropě na pořadu dne, mohlo by k tomu dojít

Derek Chollet.: Prioritou je zastavit čínskou moc
„Existuje velmi specifické riziko, že za 20 let Čína předežene Spojené státy jako dominantní vojenskou sílu planety. Již nyní Číňané získali v některých strategických oblastech, jako je umělá inteligence, výhodu. Z tohoto důvodu probíhají obavy z výstavby mobilní sítě páté generace společnosti Huawei. Peking také rozvíjí asymetrické vojenské pokroky – snaží se například neutralizovat vzdušnou vládu USA v jihovýchodní Asii konstrukcí přesných protiletadlových střel. Jen před 5-10 lety Čína mohla krást nebo kopírovat technologie, dnes jsou v mnoha oborech průkopníci. To je pro nás zcela jiná výzva než Rusko, které, i když má významný vojenský arzenál, tak bude jeho síla nakonec slábnout,“ řekl Derek Chollet.

Tváří v tvář takové výzvě, Amerika nebude v pokušení uzavřít smlouvu s Ruskem o rozdělení zón vlivu a trvalé neutralizace Ukrajiny, aby mohla mít ruce proti Číně?
“President Trump to může tak vidět, ale administrace, Kongres ne. Nejde jen o to, jak přivést Ukrajinu k roli pěšáka, to je velmi pochybné. Od výbuchu Majdanské krize před pěti lety byla Ukrajina velmi blízko k NATO, USA a EU. V té době jsme měli s Kyjevem minimální vojenskou spolupráci, to byly desítky milionů dolarů ročně. Dnes hovoříme o stovkách milionů, pravidelných cvičeních, vážné spolupráci. Stejně jako v případě Unie. A zároveň 94 procent území Ukrajiny zůstává pod kontrolou Kyjeva. Z hlediska Ruska je obtížné mluvit o úspěchu,” dodává Derek Chollet.

(rp,prvnizpravy.cz,rzeczpospokita