Putin se obrátil s posláním k zemím NATO!

25. září 2019 – 09:01
Oznámily to noviny „Kommersant“ s odkazem na zdroj obeznámený s obsahem dopisu.
Zpráva říká, že ruská strana vyzvala k „podpoře úsilí ve prospěch vyhlášení moratoria NATO na rozmístění raket středního a krátkého doletu založen na pozemních komunikacích, které je podobné tomu, které bylo vyhlášeno Ruskem“.

Podle publikace z dopisu ruského vůdce vyplývá, že Moskva i bez Smlouvy o INF je připravena diskutovat o ověřitelných opatřeních se zeměmi Severoatlantické aliance.


Podle „Kommersantu“ Kreml poslal stejné zprávy řadě nečlenských států NATO, například Číně. Obdobný obsah obdržela vedoucí odboru zahraničních věcí Evropské unie Federica Mogherini a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Nedávno Putin slíbil, že Rusko bude vyrábět rakety, které byly dříve zakázány Smlouvou o INF, ale nerozmístí je dříve, než tak učiní Washington.

Smlouva o INF byla ukončena poté, co Spojené státy z vystoupily a obvinily Rusko, že smlouvu porušuje raketou 9M729. Moskva obvinění odmítla jako nepodložená. Nicméně později Rusko rovněž ze smlouvy odstoupilo. USA chtěly do této smlouvy také zapojit Čínu, tak to odmítla. Podle ruských činitelů bylo zřejmé, že Spojené státy jen hledaly záminku pro likvidaci uvedené smlouvy, neboť program vývoje pozemních raket středního doletu se již připravoval několik let.

(kou, prvnizpravy.cz, kommersant.ru